Post Prodüksiyon

Post Prodüksiyon

Post Prodüksiyon – Ankebut Group International

Post prodüksiyon, İngilizceden dilimize geçen ve Türkçesi “Yapım Sonrası” anlamına gelen teknik bir süreçtir. Yapım anlamına gelen prodüksiyon, ön hazırlık ve çekim/tasarım aşamalarından oluşur. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra yapım için post prodüksiyon süreci başlar. Post prodüksiyon görsel ve işitsel ögeleri barındıran bir eserin teknolojik versiyonunun ortaya çıkarılmasındaki 3 aşamadan sonuncusudur.

Post prodüksiyon; ses ve müzik tasarımı, görsel efektlerin uygulanması, kurgu ve montaj işlemleri, motion graphics ve color correction gibi bir dizi uygulamayı gerektirir. Yapımın türü ve özelliğine göre hangi uygulamanın kullanılacağına karar verilir. Örneğin çekimleri tamamlanan bir film veya videoya efekt ve ses eklenmesi, seslendirmelerin yapıma entegre edilmesi, kurgulamaların yapılması, çevirilerin alt yazı olarak uygulanması, insan ve çevre seslerinin stüdyo ortamında kaydedilmesi, ses ve görüntü senkronizasyonu gibi  işlemler post prodüksiyon sürecinde gerçekleştirilir.

Post Prodüksiyon

Her ne kadar anlatıldığında kolay gibi görünse de post prodüksiyon profesyonel düzeyde teknik bilgi gerektiren bir işlemdir. Kaldı ki gerekli teknolojik cihazlar olmadan tüm bu uygulamaların bir araya getirilerek yapımın tamamlanması mümkün değildir. Ses mühendisliği eğitimi almış, aynı zamanda bilgisayar uygulamaları konusunda ileri düzey bilgiye sahip kişiler tarafından uygun bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Kullanılan bilgisayar sisteminde Canopus Edius, Adobe Premier Pro, Adobe After Effects, Final Cut Pro gibi çok sayıda programın bulunması gerekir.

Özetle post prodüksiyon her türlü medya içeriğinin yapım olarak sunulması için gerekli teknik uygulamalar zinciridir. Bu anlamda hizmet ve destek almak, profesyonel ve beklentileri karşılayacak bir yapım ortaya koymak için şarttır.

İnternet ve bilişim konusunda uzman bir ekiple yüksek standartlarda hizmet veren Ankebut Bilişim olarak her türlü medya içeriğinize post prodüksiyon yapıyoruz. Yapımın içeriği, özelliği, teknik altyapısı ve hedefiniz hakkında sizinle yapacağımız görüşme sonucunu projelendirerek eserin post prodüksiyon sürecine geçiyoruz. Teknolojik alt yapımız, bilgisayar parkurumuz ve uzman personelimiz ile en kaliteli yapımların son aşamasına imza atıyoruz.

Post prodüksiyon konusunda merak ettikleriniz, sorularınız, çalışma sistemimiz ve uygulamalarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bizi Seçen Müşterilerimiz